First Love – Aşk İnsanı Güzelleştirir

Şubat 7th, 2011

Aşk denen küçük bir şey; bazen tüm hayatınıza yön verebilir.

Uzakdoğu dolaylarında hep Kore üzerinde uçuyoruz :) Arada Japonya’ya uğrayanlarımız, bir Tayvan yapıp gelenlerimiz oluyor :D ama Tayland duraklar arasında en son sırada bile yer almıyor çoğunlukla. İşte bu zinciri kıracak bir film ile karşı karşıyayız. Lee’nin blogunda gördüm önce sonra Eymasar’a bana film tavsiye et dedim. Son 3 önerisi bende işe yaradığı için tereddütlerimi bir kenara bırakıp izledim bu elma şekeri kıvamında ki filmi. İyi ki de izlemişim.

İlk bakışta tipik çirkin ördek yavrusunun kuğuya dönüşmesi hikâyesi gibi görünse de aslında bundan biraz farklı. Ya da şöyle söyleyelim hepsinden biraz var. Bütün klişelere ufak dozlarda yer verilmiş. Çirkin kızlar ittifakından tutunda, evde kalmış öğretmenlere, zalim ve popüler kızlara ve elbetteki okulun yakışıklı delikanlısına, hatta ve hatta ‘arkadaşımın aşkısın’ sendromu; bir lisede olabilecek herşey var.

Nam annesi ve kızkardeşi ile yaşayan dikkat çekmeyen başarılı bir öğrencidir. Babası Amerika’da çalışıyordur. Babasının yanına gidebilmek için Liseyi birincilikle bitirmelidir. P-Shoen futbol takımındadır. Kızların hayallerini süsleyen beyaz atlı prenstir. Bir kantin vukuatından sonra Nam’ın kahramanı olur. Basketbol takımındaki çocuklar zorbalık yaparak kızların sırasını çalar. Biz sporcuyuz diye zırvalarlar. Tam bu sırada kahramanımız gelir, futbol takımı için diyerek kızlara pepsi alır burada film içindeki reklamı kör edercesine gözümüzün içine sokarlar :)

Filmde hoşuma giden şey mucizevi bir güzelleşmeden ziyade Nam’ın zamana yayılan değişimiydi. Ayrıca karakterlerin lisede olduğunu göz önünde bulundurursak. Değişimlerinde büyümenin de payı büyük. Bu da hikâyeyi daha gerçekçi kılmış. Ayrıca sevdiğim başka bir unsur da kızın aşkını başarısı ile birleştirmesi. Yani P.Shoe’nun aşkı onun kendi güzelliğini, kapasitesini keşfetmesini sağladı.

Doğal güzellik anlayışımız epey farklı :) Ufak dokunuşlar her zaman ‘ufak’ olmuyor :P
/>

Doğanın nimetlerinden faydalanma işi ancak bu kadar abartılabilirdi. Çok güldüm bu sahnede. Çok şekerler amaaaa :)


Çok fazla sürprize yer bırakmayan, kafanızı dinlemek istediğinizde seyredebileceğiniz, uzakta kaldıysa eğer sizi okul zamanlarınıza götürecek, ilk gençlik yıllarınızı anımsatacak lolipop kıvamında bir film. Beni şaşırtansa hem lise yıllarında ki, hem de yetişkin hallerini canlandıran oyuncuların aynı olması. Zaten kız 92’li çocuk 88’li imiş. Çok da imkânsız değil liseli gençleri oynamaları. Müzikleri de çok güzel. Bulunması zor olduğu için online izlemek için buraya, Filmin OST si için ise buraya tıklayın.

8 Responses to “First Love – Aşk İnsanı Güzelleştirir”

 1. Eymasar diyor ki:

  Hemen yazmışın bakıyorum da… Ellerine sağlık! :):)

 2. admin diyor ki:

  Teşekkür ederim canım. Şeker bir pazar filmiydi. Daha çok resimle süslerdim ama sıkmayayım dedim :D

 3. tarih84 diyor ki:

  bahsetmiştin geçen gün, şu maske çeşitlemesini görünce izleyesim geldi doğrusu:)

 4. admin diyor ki:

  Çok sıradan ama sıcak bir hikaye izle canım mutlaka :)

 5. mavi diyor ki:

  benim aklıma sen sokmuştun bu filmi. Hem burdaki elemanı görünce merak etmiştim hem de konusu itibariyle çerez bir film. Sınav stresine girdi girecek olan kardeşim dün eğlenceli bir şeyler istiyorum demesi ile aklıma bu film geldi ve hemen izledik. Dil sıkıntısı olur mu ya da benim bir şeyi beğenmeyen uyuz kardeşim sever mi sevmez mi diye çok korktum ama bir baktım benden çok sevdi :D
  Seni izlemeye devam ettikçe daha çokkk şey öğreniriz biz. Hem ellerine sağlık hem sağol. Bir bunlar eksikti. Hem çekik hem kavruklar :D

 6. admin diyor ki:

  Mavi yorumcum olarak sana cevap veriyorum yoksa Twitterda söylediğim hala geçerli. Kızkardeşinin beğenmesine sevindim. Çok şirin bir film. Rica ederim, dünyada keşfedecek çok şey var beraberce öğreniyoruz işte.

 7. chibi diyor ki:

  yazını görünce izlemeye karar verdiğim filmlerdendi en sonunda izledim bilirsin böyle hikayelere dayanamam sen de dayanamazsın bilirim :D izlerken bazı yerlerinde epey güldüğüm bir film oldu bu her ne kadar konuşmaları kulağımı tırmalasa da :( kızın o yavaş yavaş kabuk değştirmesi bana daha gerçekçi geldi pek çok benzerlerindekinden arkadaşlarıyla yaptıkları o danslar ve söyledikleri günleri anlatan şarkı da :) şu yukarda koyduğun abartı göze meyve koyma sahnesi de yuh dedim artık sonu beni çok fazla tatmin etmedi açıkçası abartıydı bence ve de fazla suni ama yin ede keyifli zaman geçirmek için izlenebilir :)

 8. admin diyor ki:

  Chibi’cim beğenmene sevindim. Sonunu bağlamışlar işte ben sevdim ama daha farklı olabilirdi dediğin gibi :) Dayanamadım tabii, nerede bir çirkin ördek yavrusu, kuğuya dönüşür hikâyesi var ben oradayım :) :)

Leave a Reply