Protect The Boss/Patronun Böylesi :)

Ocak 28th, 2012

Sevgili Kimbapsuşi’nin  blogunda görüp, onun önerisiyle izlemeye başladım bu diziyi. Her zamanki gibi Kimbapın tavsiyesi beni yanıltmadı. Protect the Boss klasikleşmiş patron-veliaht profilini tamamen yıkıyor.

Elimizde bir adet patronumuz var: Cha Ji Heon… Her türlü arızası mevcut. Sosyalfobisi var, panik atağı var, kalabalık önünde konuşmaktan korkuyorr -hadi bu bir normal olsun herkeste var çünkü bir derece-, kocaman adam olmuş hala babasından dayak yiyor. İşte sorunlu bir adam. Süregelen bir iletişimde bulunması yorucu bir insan modeli. Bir tarafı çocuk kalmış fakat izleyici olarak bu karşı tarafta son derece büyük bir sempati yaratıyor.

Tabii ki bir adet esas kızımız var adam çocuk ruhlu ve çeşitli yönlerden arızalı olabilir ama kızın da ondan aşağı kalır yanı yok. Bugüne kadar bu dizi ve filmlerde mükemmel esas adamların hatta daha da mükemmel ikinci adamların neden sarsak, pasaklı, çoğu zaman eğitimsiz ÇİRKİNN :) (Bunu ben ekliyorum tabii yoksa kızlar güzel) kızlara aşık olduklarını, ilgi duydukları çözememiştim. Protect the Bossla bir aydınlanma geldi üzerime şimdi anladım. ‘Farklı’ geliyor bu kızlar o karakterlere. Hani zaten zengin, yakışıklı, eğitimli vs. vs. elini sallasa kendi sosyal çevresinden en az 50 kız toplanır çevresinde. Ama işte zenginlerin garip zevkleri oluyor demek. Paranın gözü kör olsun :)

Lise yıllarında tam bir başbelası olan kızımız, günlerini şiddet ve öğrenci kavgalarıyla geçirmiştir. Elinin ağır olduğunu da ilerleyen dakikalarda görüyoruz :) Tabii Üniversiteye de gidememiş bu sebeple. No Eun Seol’un hayattan tek dileği düzenli geliri olan bir iş. Azıcık aşım kaygısız başım mantığında. Babası bir sürü borç takmış şimdilerde kırsalda inzivaya çekilmiş. Bizde yatır, camii falan dolaşılır No Eun Seol Korede olduğu için  orada tapınak, kilise, camii üçlemesine gidiyor duasının kabulünü garantiye almak için :)

Ji Heon ve Eun Seol’ün karşılaşmaları elbette hareketli oluyor… Bir takım olaylar sonucu Eun Seol, Ji Heo’un sekreti olarak işe giriyor.

Tabii dizimize bir mükemmel ötesi ikinci adam gerekiyor. Bu da Jaejong’un canlandırdığı Cha Moo Won karakteri. Kendisi Ji Heon’un kuzeni ve onun aksine şirketle son derece ilgili, iyi bir konuşmacı başarılı bir genç iş adamı. Ne oluyor bu arkadaş da Eun Seol’e ilgi duyuyor. Ama gerçekten ilgileniyor mu? Yoksa Ji Heon ile ilgili herşeyde olduğu gibi bunu da içgüdüsel olarak rekabet hissi ile mi yapıyor çok emin olamadım.

Tabiiki bu tabloyu tamamlamak için bir rakip dişi gerekiyor o da Nah Yoon. Bu oyuncuyu Personal Taste dizisinde In Hee olarak izleyip karakterden ölesiye nefret etmiştik. İşte oyunculuk bu olsa gerek tamam zıt bir rolle karşımızda çıkıyor Wang Ji Hye. Nah Yoon da zengin bir ailenin tek kızı. Şımarık biraz ama tatlı bir şımarık. Kötü diyebileceğimiz bir karakter değil. Zaten evden kaçıp Eun Sol ve arkadaşının evine sığınyor. Kendisi diğer Chaebollardan farklıymış. Kendi başına yaşamış bir süre, ailesinden yardım almadan yaşayabilirmiş. O süre ne kadar diye soran olursa 3 ay :)

Bu sahnede 50 kere falan NG olmuş yani sahneyi defalarca tekrarlamak zorunda kalmışlar. Koreli fanların ne kadar deli olduğunu bilen WGJ röportajlarında defalarca özür dileyip, sadece iş bu gerçek öpücük değil diyerek hayranların tepkisini çekmekten ne kadar ürktüğünü de göstermiş oldu. Valla ben olsam ben de korkardım :) Ama söylenenlere göre olaya sakin yaklaşmış Fangirller.

 Ji Heon aşkını son derece bilimsel bir dille açıklıyor ‘Limbik sistemimin amigdalasına bir göktaşı çarptı’ Canım psikolojik sorunların olduğunu biliyoruz zaten ha ha :) Dizinin eğlenceli unsurlarından biride  iki kuzenin birbirleriyle olan ilişkisi çok komik ve içten içe sevgi dolu :) Jaejong oyunculuğunu geliştirmiş burada en azından bir kaç mimik ve duygu ifadesi gösterebiliyor. Ama Jaajongi yaylanmadan yürü yavrum :) Kendine güvenen Chaebollar öyle yürümez. Bknz. Kim Jo Won/Hyun Bin.  Bir dahaki rolde bunu öğren :) Babadan, büyükanneden, hırslı yengeden ( Moo Won’un annesi) bahsetmedim onlarda var. Onlarda komik. Özellikle babanın ikide bir toplum servisi cezası alması tam bitti derken, bir yenisi ile karşılaşması oldukça eğlenceliydi. Ben çok eğlendim izlerken. Çok keyifliydi. Zaman kaybı olmaz bende sizde seyredin :)

Kişisel Bir Not: Bu yazıyı da sağ salim bitirdim çok şükür. 9 Ocak günü yazmaya başladım. Daha öncesinde taslaklarda duruyordu. Yazım sürecimin uzunluğunu arkadaşlarım bilir. İçimdeki sıkıntıdan dolayı bitiremeyeceğimi anladım ve bir kolaj postu yolladım o gün. Sonrası malum… Bir süre internete girmeme rağmen kolum kalkmadı. İçimde hala derin bir acı var ama umarım eğlenmişsinizdir okurken.

15 Responses to “Protect The Boss/Patronun Böylesi :)”

 1. hayal dedi ki:

  çok güzel yazmışsın ellerine sağlık :) yüzümde bir gülümsemeyle okudum :)
  umarım şimdi daha iyisindir^^

  • La Fea dedi ki:

   Hayal: Gülümsetmeyi başardıysam çok sevinirim :) Daha iyi olacağım inşallah.

   OhYoonJo: Sen de yaz bakalım cadım görelim, okuyalımsen düşünüyorsun. Ahh Jaejong Oscarlıktı çocuk harcandı aslında :p Teşekkür ederim kuzum, biraz daha iyiceyim bu aralar :)

   Besra: Her zaman ki gibi beni şımartıyorsun sağol :) Jaejong tabiiki hala eksik ama Cennetin Postacısındaki halinden çok çok iyiydi burada. Ben de çok eğlendim izlerken.

   Kimbap: Rica ederim :) Ben bunu The Greatest Love’dan daha fazla beğendim ama :) Ayy Jaejong gelsin dedik geldi de ben göremeyeceğim sen? İstanbul varken Ankara ne alak yahu :) Neyse evren ve Kpop camiası mesajı aldı bir dahaki sefere Siwonu bekliyoruz :)

   Deniz Kız çok tatlıydı bence de burada oyunculuk budur dedirtti. Bazı mimikler abartılı geliyor bana ama ona yakışmış. Başroldeki kızı bakışları, gözleri bir garip zaten. Yüzü de öyle farklı diye seviliyor herhalde. Çok teşekkür ederim yazılarımın beklendiğini bilmek moral verici :)

   Mrym Öncelikle üzülme belki de doğru zaman değildi. Kapı açıldı artık, belki konsere gelirler ona gidersin. Belki başka bir zaman daha uzun görme şansını yakalarsın. İyi dileklerin için teşekkür ederim canım. Allah bunu unutturacak başka acı vermesin derler ya aynen öyle. Allah ailelerimize sağlıklı uzun ömürler versin bizlerle beraber.

   Aslı: Ellerine sağlık, ben İngilizce izledim ama TR altyazılarınıda indirdim daha yeni. Olsun Jaejong bir kere gelip ne kadar sevildiğini görünce tekrar gelir umarım. Rica ederim biz de sana teşekkür ederiz çeviri için.

   Hatice: Neden bitiremedin? Sarmadı mı? Daha iyiceyim teşekkür ederim.

 2. Oh Yoon Joo dedi ki:

  Hala nereye oturtacağıma karar veremediğim bi dizi bu :D Taslaklarımda uzun zamandır yayınlanmayı bekleyen bir yazı olarak beklemekte (: Ama İyi mi kötü mü orada biraz sıkıntım var :D Jaejoong’un muhteşem oyunculuğu mudur bilemem ama birşeyler bu diziye çok sağlam bir komediydi dememi engelliyor (: Hyırdır inşallah ^^

  Yeni yazılarının devamını görmeyi sabırsızlıkla bekleyen kuzun :D

 3. Besra dedi ki:

  Her zamanki gibi harika yazmışsın ellerine sağlık :) Çok güzel bir diziydi oyuncu seçimleri kadro senaryo hepsi dört dörtlüktü 1. bölümden son bölüme kadar sıkılmadan izlediğim ender dizilerden özellikle ikinci kadın karektere bayıldım on numaraydı :) ben hala Jaejoong’un oyunculuğunda eksiklik olduğunu düşünüyorum çok düz oynadı duyguyu veremedi :D ama diğer oyunculuklar perfect :)

 4. kimbapsushi dedi ki:

  Öncelikle teşekkür ederim, beni de senin tavsiyelerin asla yanıltmıyor :)
  Bence bu dizi geçen yılın en sağlam romantik komedilerindendi The Greatest Love ile beraber. Diziyi sürükleyense kesinlikle karakterler. Oluşturulan karakterler ilk başta klasik kdrama karakterleri gibi görünse de zamanla baya farklı olduklarını anlamış olduk. Bir de gerçekten kötü bir karakterin olmaması da bence diziyi tüm absürd havasına karşın gerçekçi kılmıştı.
  Bu dizideki güzelliğin haftaya bu saatlerde Ankara’da olacak olması… Kelimeler yetersiz valla dostlarım.

 5. Deniz dedi ki:

  İlk defa bu dizide baskın karakter başrol kızımız oluyor.Oğlumuzu bir güzel çekip çeviriyor yani(Dinsiz ile imansız ilişkisi misali) :) Bence hoş eğlenceli bir diziydi.Personel Taste de bela okuya okuya izlediğim Nah Yoon, burada kendisinden beklemediğim kadar sevimliydi.Ön yargı bu olsa gerek yiğidi öldür hakkını yeme yani.Ama ben hala sözümdeyim başrol kızımızın gözlerinde var bi şehlalık.Özellikle sinirlendiğinde yuvalarından fırlayacak gibi olmuyo mu?Ne olursunuz biri bana evet doğru desin! :)
  Bu arada bir an Ji Heon’un babası ve yengesi arasında bir aşk doğacak da olay Aşk-ı memnu ya bağlanacak diye çok korktum.Büyük aşklar kavgayla başlar… :)

  La Fea sen hep yaz,burda senin yazılarını bekleyen bir fanın var :)

 6. Mrym dedi ki:

  Boos’umuzun yarı akıllı hallerini bende ayıla bayıla izledim. Eun Soul tam anadolu kızı gibi dominant bir karakterde; onu da seviyorum, Eun Soun, ev arkadaşı ve Nah Yong’un arkadaşlıklarını da seve seve izledim. JaeJoong’um zaten dünyalara bedel; dediğin gibi mimiksel problemleri olsa da onun doğal hali böyle, biraz soğuk navale; biz onu böyle de çok feci seviyoruz. Ve evet, ağır depresyona girme nedenim; o geliyor ve ben onu göremeyeceğim. Hani çok istersen olur du? Olmayınca olmuyor işte; ahh bu kaderin gözü çıksın. Lafea’cım sende yayın hayatına yavaş yavaş geri döndün; sevindim. Umarım Allah sana daha büyük acı yaşatmaz ve yüzünden tebessüm eksik olmaz. Güzel yazılarınla bizim de güzümüzü güldürürsün..

 7. Aslı^ dedi ki:

  Çevirisine katkıda bulunduğum ilk dizi olması açısından Boss`ın yeri ayrı bende. Ben de arkadaşların belirttiği gibi tüm bölümleri büyük bir keyifle izledim. Bir kere karakterlerin hepsi psikopat! Ve çoğu dizinin aksine “Zenginler kasıntıdır, kusurları olmaz.” gibi bir imaj çizmedi, hepsinin de en nihayetinde insan olduklarını gösterdi. Chaebol olan her dizideki gibi ” Şu bunun metresi, o şunun gayrimeşru oğlunun sevgilisi…” gibisinden karmaşık ilişkiler de yoktu. Ve sayamayacağım bir çok neden var bana bu diziyi sevdiren. Ama son günlerde keşke izlemeseymişim diyorum :( Önceleri sadece şarkılarını dinlediğim, benim için başka bir tatlı Koreli olan Jae Joong`a bu diziden sonra alıcı gözle bakmaya başlamıştım… Bakmaz olaymışım! Ankara`da olamayacağım tek tarihte orda olacak olması başka bir sızlattı içimi T_T Ah Jae Joong ahh… Bu güzel paylaşımın için teşekkürler :)

 8. hatice karadayı dedi ki:

  ben bu diziye başladım ama bitiremedim ya neyse yazı çok güzel emeğine saglık geçmiş olsun bu arada nasılsın biraz iyi oldunmu allha emanet ol..

 9. masalevi dedi ki:

  bu diziyi bi ben izlemedim herhalde yaa.. ama çok güzel anlatmışsın, izleyeyim en iyisi :)

 10. meryem dedi ki:

  Merhabalar iyi haftasonları diliyorum. :D La Fea nasılsın umarım daha iyi hissediyorsundur kendini :) yazı süper olmuş yine çok güldürdün. kim bilir senin yazılarını okuyup benim gibi gülen kaç kişi vardır? umarım onların gülmelerine vesile olduğun gibi sende çok gülersin mutlu olursun hayatta. diziyi izlemedim başka bir diziyle meşgulüm ayrıca öğrenci olmanın verdiği baskıyla çok vakit ayıramıyorum ama bu güzel yazıdan sonra izleyeceğim inşallah.
  Hep mutlu olmanı dilerim Allah başka keder acı yaşatmasın diyip sözlerime son veriyorum.(İstanbul nasıl bilemiyorum ama İzmir’de harika bir güneş var.Senin içinde dışarıda dolaşacağım :D:D )

  • La Fea dedi ki:

   Meryem neredeyse ağlattın beni çok teşekkür ederim. Burada da hava güneşli bugün bende dışarı çıkayım diyorum. İnsanların yüzünde bir gülümseme oluşturabiliyorsam ne mutlu bana. Boşver diziyi listene al izlersin bir ara derslerini aksatma (Çok abla edası oldu bu da :P) Yılın geri kalanında güzellikler olmasını diliyorum bende sadece. Sana iyi gezmeler bakalım :)

 11. meryem dedi ki:

  :D evet yaaa çok abla oldu bu :D size abla diyebilir miyim :P yaaa gezemedim biliyor musun?sinir oldum ordan burdan bi sürü şey çıktı olmadı :( nasip artık.cumartesi de İstanbul’a döneceğim malum öğrencilik yüzünden :S ama kar varmış hala yine gezemeyeceğim :S neyse umudumu koruyorum bahara sakladım hayallerimi :Dİnşallah güzellikler hep bizi bulsun üstümüze sağnak sağnak yağsın :D

 12. ipek ülkü dedi ki:

  bu bloga bayılıyorum inş. aynen yazmaya devam edersiniz 49 days adlı diziyi burada görüp izlemiş ve harika hisstmiştim gerçekten 10 numarasınız:))

Leave a Reply