A Gentleman’s Dignity/ F 44

Kasım 30th, 2012

2012 Kore dizileri açısından pek verimli geçmedi. Mutlaka izlenmeli diyeceğim diziler olmadı. Birbirinden sıradan yapımların arasında sadece A Gentelman’s Dignity aradan sıyrıldı. Yabancı sitelerde bu orta yaşlı 4 adamın arkadaşlığı BBF ‘ye gönderme olarak F 44 olarak nitelendiriyor. Çok sevimli buldum bu benzetmeyi. Dizinin senaristi Secret Garden’ın da senaryosunu yazn kişi. Bu dizinin ilk bölümündeki ufak göndermede ve karakterlerinin sevimliliğinden anlaşılılıyor :)

Kim Do Jin: Yakışıklı, varlıklı ve çapkın :) İlk görüşte Yi Soo’ya ‘karşılıksız’ aşık oluyor. Bunu da her fırsatta dile getiriyor. Ama hem adamın geçmişinden dolayı, hem de muzip tavrında ötürü bir türlü ciddiye almıyor kendisini. Oysa ki Do Jin aslında, koşmuş, yorulmuş. Dalganmış da durulmuş.

 

Im Tae San: Do Jin’in iş ortağı. Yi Soonun karşılıksız aşkı. Bence olmasa da olur bir karakter :)

 

Im Me Ah Ri: Tae San’ın kardeşi. Yoon’a uzun zamandır aşık. Aşkının peşinden koşmaktan hiç korkmayan, çekinmeyen bir kız. Tam da bu sebepten göz yaşları hiç dinmiyor. Aralarındaki yaş farkı, ağabeyinin arkadaşı oluşu gibi etmenler, bu aşkın önünde dikilen engellerden bir kaçı.

 

Choi Yoon: Grubun en aklı selim üyesi. Avukat, eşini 3-4 yıl önce kaybetmiş. Hala anısına sadık. Tam bir ideal eş adayı. Ma Ah Ri ilgisinin farkında ama arkadaşı ve hisleri arasında kalmak istemediğinden, Ma Ah Ri’yi mümkün olduğunca kendinden uzaklaştırıyor. 

Seo Yi Soo: Lise öğretmeni ve Im Tae  San’a karşılıksız aşık. Güzel, akıllı, idealist ve masum. Tam bir Kore dizisindeki başrol kadın karakterin olması gerektiği gibi :)

Lee Jung Rok: 4 arkadaşın en çapkını. Kendinden yaşça büyük, çok zengin bir kadınla evli. Her çapkınlık yaptığığında yakalanıyor ama asla vazgeçmiyor. Karısı ile arasında biraz da olsa gerçek bir sevgi bağı var mı? Hiç anlayamadık. Ya da ben anlamadım.

 Park Min Sook: Zengin, güçlü, gururlu ve ürkütücü :) Sadakatsiz bir eşe sahip olsa da, kendinden genç ve yakışıklı bir adamla beraber olması, çevresine hava atmasındaki en büyük etken.

Hong Se Ra: Im Tae San’ın sevgilisi. Yi Soo’nun ev arkadaşı. Profesyonel golfçü. Güzel, seksi ve özgüvenli hem de fazla. Tae San ile inişli çıkışlı bir ilişkileri var.

A Gentelmen’s Dignity 40’lı yaşlarına gelmiş 4 adamın arkadaşlığını çok eğlenceli ve romantik bir şekilde anlatıyor. Standart bir Kore dizisi ile karşılaştırıldığında, erkeklerin duygu ve düşüncelerini daha net ortaya koyan bir anlatımı var diyebiliriz. Mesela; kendi kız arkadaşlarının güzelliklerini saklamak istemeleri ama yanlarından geçen herhangi dekolteli bir kadına bakmaktan kaçınmamaları gibi. Dürtülerini kontrol etmekte güçlük çekmeleri gibi, gerçek hayattan kesitler sunuyor.

– SPOİLER İÇEREBİLİR-

Kim Do Jin  ve Yi Soo’nun karşılaşmaları ve ilişkileri çok romantik. Tabii yılların kurdu Kim Do Jin’nin karşılıksız aşkı, 10 metre uzaktan tanıması şaşırtıcı olmasa da, Yi Soo’ da bunu saklamak için yeteri kadaer dikkatli değildi bence. Zaten Tea Sean olan sevgisi  çok uzun zaman önce bitmesine rağmen, hayatında kimse olmaması ve ona olan sevgisinin bir alışkanlık haline gelmesinden başka bir şey değildi.

Kim Do Jin’in mimikleri, kıskançlıkları ve jestleri çok tatlıydı. Aşkla bakan ve bunu bakışlarıyla etrafındaki herkese hissetirebilen ender karakterlerden biri Kim Do Jin. Jang Don Gun’un gerçek hayatta evli, mutlu, çocuklu olduğunu düşünürsek bu ilüzyon biraz kısa sürüyor ama olsun :)

Secret Garden senaristinin elinden çıkmış olması, yeteri derecede iyi bir referans ama bir de ben önereyim. Aşkın, hata yapmanın, sadece 20’li yaşlarında ki gençlere ait olmadığını gösteren, eğlenceli, muzip ve çok sevimli bir dizi. Ajuşi deyip geçmeyin izleyin derim :)

6 Responses to “A Gentleman’s Dignity/ F 44”

 1. Syhn dedi ki:

  1- mail adresime gelmedi.
  2- diziyi çok sevdim.
  3- yazın daha uzun olabilirdi :D

  • La Fea dedi ki:

   Syhn: Gereken bütün adımları takip etmemişsindir de ondan :) Diziyi ben de sevdim. Olabilirdi ama olmadı :P

   Tarih84: Eğlenceli ve yormayan bir diziydi. Secret Gardenın senaristinin yazdığını düşünürsek, başarısı garanti. Yazını merakla bekliyorum ve teşekkür ediyorum canım :)

   Oh Yoon Joo 2012 Drama ödüllerinden bütün ödülleri toplamazsa haksızlık olur.

 2. tarih84 dedi ki:

  Diziye bayıldım, daha tanıtım aşamasında ben bunu izlerim dedim. 2 günde ilk 17 bölümü bitirdim. gerçekten iyi bir işti. İnsanın dile getirmediği gerçekleri de espirili şekilde gözler önüne serdi.Benim favorim ma eri idi. Kız hem aklı başında hem de gözü kara. Ben de bir ara ele alacağım bu diziyi izlemek keyifli hakkını vererek yazmak zor. Çok sağlam öz bir yazı olmuş arkadaşım:)

 3. Oh Yoon Joo dedi ki:

  2012 yılının en iyisi bencede. Sessiz ve kulaktan kulağa yayılan oldukça başarılı bir dizi

 4. mydestiny dedi ki:

  Çok severek izledim bu diziyi bir ara ayrılık sahnesi yazacağız diye kastılar ama çabuk toparladılar. 40’lı yaşlardaki ajuşilerin hayatını izlemek farklı ve eğlenceliydi doğrusu :’) Eline sağlık =)

  • La Fea dedi ki:

   Klasik işler yolunda giderken birden yoldan saptırma hikayesi ama Allahtan kısa sürdü :) Maksak heyecan olsun, karışıklı olsun dediler ama gerek yoktu bence. Teşekkürler :)

Leave a Reply