Beyaz Düşler – Nora Roberts

Kasım 2nd, 2014

Image and video hosting by TinyPic

Çocukluk yılları boyunca evlerinin arka bahçesinde hayali düğünler düzenleyerek oyunlar oynayan dört arkadaş için çiçekler, fotoğraflar, tatlılar ve diğer tüm ayrıntıları yaşamlarının bir parçasının haline gelmiştir.

Çektiği fotoğraflar gelin dergilerinin kapaklarını süsleyen Mackensie Elliot, arkadaşları arasındaki adıyla Mac, hayatında çocukluğunda kendisinin yaşayamadığı mutlu anları fotoğraflarıyla ölümsüzleştirmeye adamıştır. İkinci evliliğini yapan babasını neredeyse hiç görmeyen, sürekli sevgili değiştiren annesiyle de sorunlar yaşayan sonunda mutluluktan umudu kesen Mac için her şey, önemli bir düğün görüşmesi öncesinde, müstakbel gelinin erkek kardeşiyle karşılaştığında değişecektir.

Beyaz Düşler, Nora Roberts’ın dört kitaplık gelin serisinin ilk kitabı. Mac, Laruie, Parker ve Emma kendi düğün organizasyon şirketlerini kurmuş çocukluklarından beri arkadaş olan dört kadın. İlk kitapta fotoğrafçı olan Mac’in hikayesi ile tanışıyoruz.  Edebiyat öğretmeni olan Parker ile birbirinin zıttı olan karakterlerinin aslında birbirlerine aşık olmalarında en büyük etkenlerden biri olduğuna tanıklık ediyoruz. Parker’ın sıkıcı görünen kişiliğin altındaki romantizmi ve tutkusu bizi şaşırtıyor. Mac’in bir taraftan özgürlüğüne düşkün, öte yandan bir kedi yavrusu gibi sevilmeye eğilimli tavrı ikilinin ilişkilerine renk katıyor ve bizim de sıkılmadan okumamıza sebep oluyor.

Kitabı beğendim, kendimi o dört arkadaşının yanındaymış gibi hissettim. Bunun bir filmi çekilse ne güzel olur diye düşündüm. Hafif, romantik hem yaza hem de dingin kış günlerine yakışacak bir hikaye olduğunu düşünüyorum. Yazarın dili akıcı, eğlenceli ve romantik. Çeviri de kötü diyemem, çok fazla hata yoktu ama bir kaç kelime cidden göze batıyordu. Örneğin: Damdonör. Nedime-Baş nedime demek varken neden bu kadar kulağı tırmalayan, bilinmeyen bir kelime seçilmiş anlamadım. Seri okumaya alışkın değilim ve genelde unutuyorum takip etmeyi ama kitabın devamın almayı düşünüyorum. Ağır kitaplardan sıkıldıysanız Beyaz Düşler tavsiyemdir.

Leave a Reply