Kore Dizilerine Dair/ Önce Biz Başlattık…

Ocak 24th, 2017

 

Kore’ye olan ilginiz ne zaman nasıl başladı hatırlıyor musunuz? Benim için şöyle oldu: 2007 sonuydu TV de bir dizi görmüştüm. Oturup baştan sona hiç seyretmedim ama göz ucuyla baktığımda hangi ülke olduğunu merak ettim. Evet, Uzakdoğuydu ama Japon’a benzemiyordu. Çinli desem değildi çünkü bir bölümde Çin’e gitmek söz ediyorlardı. Bir keresinde Malezya’da geçen bir film izlemiştim acaba Malezya mı? Diye geçirdim aklımdan. O kadar düşündüm fakat Güney Kore aklımın ucundan geçmedi. Halbuki tarihi ve kültürel olarak içlerinde bize en yakın olanı G. Kore’ydi. 

Derken bir gün TRT’de başka bir dizi başlayacağının tanıtımını gördüm. ‘Saraydaki Mücevher’ Çok uzun yıllar evvel Sabır Çiçeği Oşin diye bir Japon dizisi izlemiştim. Süpermarket zincirleri sahibi bir kadının çocukluktan başlayarak hayat-başarı hikayesini anlatıyordu. Çok severek seyrettiğimi hatırlıyordum. Bu dizi de ben de heyecan uyandırdı ve hiç bir bölümünü de kaçırmadan izlemeye başladım. Evet insanlar birbirine benziyordu. Ancak biraz dikkatli bakınca aynı saç, makyaj ve kostümün benzerliği artırdığının hatta başlı başına sebebi olduğunu anlaşılıyordu. Dahası bu insanlar genel geçer anlamda oldukça güzeldiler. 

Image and video hosting by TinyPic

Sonra İnternet’te araştırmaya başladım. Gelsin filmler gitsin diziler. Benim gibi düşünen, hisseden aynı beğenileri paylaştığım insanlar olduğunu gördüm. Bir kısmı arkadaşım oldu. Bazıları küçük hesaplar peşinde olan kişilerdi. Sevdayla birlikte bir sürü kişi ile buluştuk. O kadar enteresan olmadığımızı anlayanlar bir daha iletişime geçmedi :P

Biz rafine zevkleri olan mutlu bir azınlıktık. Yani burada böyle tepeden bakan bir tavır içinde falan değilim ama öyle hissediyordum ben. Mesela benim blogumu gerçekten ilgilenenler dışında pek kimse bilmez. Kore ile ilgili yazan ilk bloglardan olduğum halde bir takım teknik sebeplerden ama çokça da canım ne zaman isterse, neyi isterse onu yazdığımdan hiç bir zaman Google’da ön sıralara çıkamadım.

Pek çok insanı bu Kore dünyası ile biz tanıştırdık. Biz derken hepimiz. Tabiri caizse biz kaşındık. Hele ben, hiç tanımadığım insanlara CD’ler yazdım, renkli zarflara koyup iyi dilek notları yazdım. Zorum neydi bilmiyorum. :) Bu da yetmedi. Dünyanın öbür ucunda İnternet vesilesi ile tanıdığım daha önce aynı dizileri, filmleri izlediğim insanları Kore dizilerini izlemeye ikna etmeye çalıştım. Brezilyalı ve Fransız arkadaşlarla bunu başardım.

Aslında kimseye bahsetmemiz gerekirdi. Bizim küçük sırrımız olarak mı kalsaydı Kore sevgisi?

Sonra korkulan oldu biz ne olduğunu fark etmeden Kore dizileri, filmleri, müzikleri ‘biz’den başka birileri tarafından fark edilmeye başladı. En başta hak ettikleri itibarı almalarına sevindik belki ama sonrasında işin boyutları değişti. Senaryoları ‘uyarlar’ oldular. Bir süre sonra sanki yeni temizlik yaptığım evime çamurlu ayakkabılarıyla girmişler gibi hissettim. Sinirlendim. Hele orijinal hikayeleri Türk filmi klişeleriyle boğduklarını görünce daha da öfkelendim.

(Şu kızın turist hallerinde kendini bulan parmak kaldırsın :P )

Bir tarafım Kore dalgasının yayılmasına sevinirken, diğer yanım ufak çapta bir kıskançlık yaşıyor. Biz buralardayken hep dutluktu ya buralar :)  İşin şakası bir yana elini attığını kurutan, kirleten bir güruh var. İşte onlar hiç keşfetmeselerdi keşke Kore dizilerini, filmlerini vs. Bizde de çok yetenekli değerli oyuncular var. Başarılı senaristlerin elinde uyarlamalar izlemesi keyifli işlere dönüşebiliyor. Bknz: Hayat Şarkısı..  Ama She Was Pretty uyarlaması Seviyor Sevmiyor başarılı oyunculara rağmen rezalet bir hikayeyle devam ediyor. Diziyi sevenler internette isyan etseler de sesleri yapımcı tarafında karşılık bulmuyor.

Ha bir de Secret Garden senaryosunun Türkçe’ye çevrilmesi var. İyi, güzel ama en başında dediğim noktaya geliyoruz. Ne kadar sürecek bu heves? Ne zaman tüketecekler bu membayı da? Sonunda yine biz bize mi kalacağız? Yoksa kardeş ülke olarak dünyada, avrupada cazibe merkezi haline mi geleceğiz? Mesela bizde de Uzakdoğu’da olduğu gibi fan meetingler düzenlenecek mi? Music banki hatırlarsınız. Tanıdığımız, tanımadığımız online alemde bir şekilde iletişim kurduğumuz herkes oradaydı ve hepimiz çok mutluyduk.

Bu yazıyı çok uzun zamandır bekletiyorum. Daha fazla yazıp sizi sıkmak istemiyorum. Bunlar benim kişisel görüşlerim, kişisel endişelerim. Elbette kimse bu fikirlere katılmak ve benimle aynı duyguları paylaşmak zorunda değil. Kore sevdamın bir numaralı sebebi olan bu adamı da unuttum sanmayın. Onu sona sakladım. Ahhh ahh diyorum siz beni anladınız değil mi arkadaşlar :P

 

7 Responses to “Kore Dizilerine Dair/ Önce Biz Başlattık…”

 1. Pofuduk dedi ki:

  Sadece ben mi böyle düşünüyorum diyordum. Sadece ben mi kıskanıyorum? Benim gizli mabedimin kapılarını hunharca kırıp yakıp yıkmışlar gibi geliyor. Tabi ben size göre daha yeniyim. Ama bu tüketen kesimden de baya bir önceyim. Tutarlı ve keyif alarak takip ettim hep ve asla uyarlamasını ve tanınmasını istemedim.Ama şimdi? Kore dizisi filmi diyorum insanların tavrı ‘ııyyyy yine mi koreee’ moduna giriyor. Halbuki benim gizli sığınağım onlar. Ama düşüncesizce ağzına sakız eden grup yüzünden hoş bir çekirdek kesimin beğenileri aşağılanıyor. Hele bahsettiğiniz uyarlama konusuna hiç girmiyorum çünkü içim sızlıyor. Off işte ben anlatamdım pek ama eminim ki ne söylemek istediğimi anladınız en azından hissettiniz.
  Bu arada bayadır yoktunuz.
  Keyif alarak okuduğum takip ettiğim bloglardan birini yine görmek çok sevindirdi ^_^

  • La Fea dedi ki:

   Merhaba hoşgeldiniz. Kesinlikle ne demek istediğiniz anlıyorum. Hoyratça geldiler ve canımızı sıkıyolar. Yalnız değiliz elbette. Yazsam aslında bir bu kadar daha yazarım ama konunun özünü kavrama yeter diye düşündüm. Elbette bu hevesleri geçecek diyorum ben. Hem boşver sevemez kimse bizim sevdiğimiz kadar :) Güzel sözlerin için de ayrıca teşekkür ederim. Hayat gailesi vs derken boşladım blogu. Ama hala buralardayım. Sık görüşürüz umarım 2017’de :)

   • Pofuduk dedi ki:

    Evet haklısın bizim sevdiğimiz gibi ,bizim sevdiğimiz kadar sevmez kimse.
    Boşlanıyor ya haklısın. Umarım görüşürüz :)

 2. mydestiny dedi ki:

  La Fea şu yazını kaç zamandır mail kutumda görüp duruyorum nihayet tıklayabildim :)

  Ya ben bile eski sayılırım ama ben dahi sizlerden gördüm, öğrendim; keşfettim. Şimdi çılgınlarcasına Kore’den uyarlama diziler görmek, yeni nesil ergen Kore tayfasını sosyal medyadan izlemek çok ilginç geliyor. Hayat Şarkısı dışında bir tane bile düzgün uyarlama yok neredeyse. Secret Garden gibi bir diziyi nasıl uyarlarlar tahmin edemiyorum =) Uyarlamalar olmasa ekranda özgün dizi sayısı yok denecek kadar az. Kore furyası hangi ülke dizilerinin keşfiyle bitecek acaba? :)

  Daha sık yazman dileğiyle :)

  • La Fea dedi ki:

   Mydestiny aslında mesele uyarlama da değil. Hikayeninin özünü kaybetmeleri. Başarısız olmaları ve bir kısmının da yasal olmayan yollardan bu senaryoları uyarlamaları. Elbette kültürel farklıklıklar olur. Ama bir heves başladığın dizilerin Türk filmi klişleri ve saçmalıklarla doldurulduğunu görünce insan sinir oluyor. Daha sık yazmayı istiyorum ama tembelim :) Bu sene deneyeceğim özledim ben de yazmayı. Yorumun için teşekkürler.

 3. Her bir cümlenize katılıyorum. Bizim için çok özel ve kaliteli zamanlar geçirdiğimiz küçük dünyamız bugünlerde katlediliyor gibi hissediyorum bende zaman zaman. Uzatılan hikayenin dışına çıkılan senaryoları düşündükçe Secret Garden ‘nın uyarlanacağını duymak üzdü beni.
  Bu dünyaya girdiğimde çiçeği burnunda bir üniversite öğrenciydim bende. Aradan yillar gecti 30 a merdiven dayadım ama simdi ki gençler gibi değildik sanki biz. Saygımızda sevgimizde daha farklıydı gibi geliyor sosyal paylaşım sitelerini gördükçe. Abartıyor muyum kıskanıyor muyum diye düşünüyordum ama bu yazıyı, altındaki yorumları gördükten sonra yalnız ve haksız olmadığımı anladım ve sevindim.:)

  • La Fea dedi ki:

   Öncelikle teşekkür ederim ve hoşgeldiniz. Secret Garden’ın kitabından bahsetmiştim ben uyarlamaya dair bir fikrim yok. Olsa da o bizde tutmaz diye düşünüyorum. Yok yok biz gerçekten farklıydık. Kıskançlık değil :)Ya ne bileyim işte biz bize iyiydik. Kendi aramızda bir dilimiz vardı Kore’ye dair bu kadar çok insanın bilmesine gerek yoktu. Öte yandan da bir şeylerin öncüsü olduğun düşünmmek de güzel. Yorum için teşekkürler. :)

Leave a Reply